Yeni Genel Sağlık Sigortası Sisteminin Detayları

Yeni Genel Sağlık Sigortası sisteminin detayları nelerdir, 1 Nisan 2017 ile birlikte Genel Sağlık Sigortasında birçok şey değişti bu değişiklikler nelerdir ve hayatımıza neler kattı. Ülkemizde bu yıl itibarı ile 5 milyona yakın kişi genel sağlık sigortası sistemine tabi ve bu sistem aracılığı ile sağlık imkanlarından yararlanabiliyor. 1 Nisan tarihinden sonra yenilenen GSS sistemi ile ilgili sizlere ayrıntılı bilgiler sunacğaız. 

1) Gelir Testi Artık Yapılmayacak

Önceki sistemde çalışmayanların Gelir Testi yaptıması ve gelir testi sonucuna göre prim ödemesi yapmaları söz konusu ile Kaymakanlıklarda yapılan gelir testi hem aşırı yoğunluğa sebep oluyordu hem de verimli bir çalışma yapılamadığı için gelir testi sonuçları da olumsuz bir prim ödemesine sebep olabiliyordu. Yapılan düzenleme ile birlikte artık gelir testi yaptırılmadan sadece standart prim ödemesi ile Genel Sağlık Sigortası Sistemine Dahil olabileceksiniz.

2) Primler Standart 53 TL olarak ödenecek

Genel Sağlık Sigortası Primleri gelir testinde çıkan sonuçlara göre her ay düzenli olarak 71, 213 ve 427 şeklinde ödenebilmekteydi. yapılan düzenleme ile birlikte gelir testinin kaldırılmasına paralel olarak prim ödemesi de makul satılabilecek bir oran olan 53 TL'ye çekildi. Bu şekilde artık primler çok daha kolay bir şekilde ödenebilecek.

3) Geçmişe Dönük tüm borçlar silenecek

Eski sistem ile prim ödemesi yapane veya yapmayan kişilerin en yakın sürede SG'ya başvurmaları durumunda geçmişe dönük olarak tüm borçları silinmiş olacaktır. Artık gelir testine bakılmksınız 53 TL aylık ödeme yapanların bakmakla yükümlü olduğu tüm ailesi sağlık olanaklarından ücretsiz olarak yararlanacak.

Genel Sağlık Sigortası Prim Borçları Nasıl Öğrenilir?

Genel Sağlık Sigortası eski dönem ve yeni dönem prim borçları net olarak e devlet sistemi üzerinden öğrenilebilmektedir. Sitemizden de tahmini olarak ödenmesi gereken prim tutarları hakkında ayrıntılı bilgiler elde edebilirsiniz. Prim borçlarını öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu ekranına girmeniz yeterli olacaktır. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI