Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortası Nedir, genel sağlık sigortası prim tutarları nelerdir, GSS sorgulama nasıl yapılır, gss prim borçları...

Kimler şartsız olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilir?

---- 18 yaşını doldurmamış kişiler,

---- Trafik kazası gibi acil durumlar,

---- İş kazası ve afet, savaş gibi haller,

---- Başkasının tıbbi olarak yardımına ihtiyacı olan vatandaşlar,

---- Madde bağımlılığını önlemeye yönelik faaliyet gösteren sağlık hizmetleri,

Kimler Genel Sağlık Sigortası kapsamının dışında yer almaktadır?

---- Askerlik hizmetini gerçekleştirenler,

---- Anayasa mahkemesi ve TBMM üyeleri,

---- Tutuklu ve hükümlü olanlar,

----- Oturma izni almış yabancılardan, bir yıldan az olarak ülkemizde yerleşim halinde olanlar,

----- Banka sandıklarına bağlı olarak çalışanlar,

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Nedir?

Genel Sağlık Sigortası, tüm vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için kişilerin gelir durumuna göre aylık ödeyeceği belirli miktarlar karşılığında hizmet görebilmesini sağlayan bir devlet uygulamasıdır. 18 yaşını dolduran herkes GSS kapsamına girmektedir. Çalışmayan ve sigortasız kişiler kendi sigortalarını ödeyerek bu hizmetten yararlanabiliyor. Aylık ödenmesi gereken prim miktarının belirlenebilmesi için gelir testi yaptırmak gerekiyor. Asgari ücretin 3/1 oranından daha düşük miktarda gelire sahip kişiler herhangi bir prim ödeme işleminden muaf tutuluyor. Bu kişilerin geliri müsait olmadığından, devlet bu kişilerin ödemesini gerçekleştiriyor. Geliri daha yüksek seviyedeki kişilerin ödeyeceği prim miktarı, gelir gider durumunu göz önüne alınarak belirleniyor. Belirlenen miktarın her ay belirli tarihlerde ödemesi gerçekleştirilerek sigorta hizmetinden faydalanılıyor.

Genel Sağlık Sigortası Prim Borçları miktarı ne kadardır?

2017 G1 Gelir Seviyesi Genel Sağlık Sigortası primleri;

  • 01 Ocak 2017 ile 30 Haziran 2017 arası G1 gelir seviyesi Genel Sağlık Sigortası prim tutarı: 71,10 T.L.

  • 01 Temmuz 2017 ile 31 Aralık 2017 arası G1 gelir seviyesi Genel Sağlık Sigortası prim tutarı: 71,10 T.L.

2017 G2 Gelir Seviyesi Genel Sağlık Sigortası primleri;

  • 01 Ocak 2017 ile 30 Haziran 2017 arası G2 gelir seviyesi Genel Sağlık Sigortası prim tutarı: 213,30 T.L.

  • 01 Temmuz 2017 ile 31 Aralık 2017 arası G2 gelir seviyesi Genel Sağlık Sigortası prim tutarı: 213,30 T.L.

2017 G3 Gelir Seviyesi Genel Sağlık Sigortası primleri;

  • 01 Ocak 2017 ile 30 Haziran 2017 arası G3 gelir seviyesi Genel Sağlık Sigortası prim tutarı: 426,60 T.L.

  • 01 Temmuz 2017 ile 31 Aralık 2017 arası G3  gelir seviyesi Genel Sağlık Sigortası prim tutarı: 426,60 T.L.

Gelir testini nereden yaptırabilirim?

Gelir testi bilinen bir yanlış olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nda gerçekleştirilmez. Gelir testi işlemlerinizi kaymakamlıkta yaptırabilirsiniz.

GSS Borç Sorgulaması İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Genel sağlık sigortası kapsamında tüm vatandaşlarımız sigorta kapsamına alınmıştır. Bu gelişme üzerine vatandaşlar sağlık ve hastane hizmetlerinden faydalanabilmek için aylık belirlenen miktarlarda ödeme yapmak durumundadır. Yaptıracağınız gelir testiniz üzerinden gelir durumunuza göre belirlenen miktarı aylık olarak ödeyerek GSS hizmetlerinden faydalanılabiliniyor. Durumu oldukça kötü olanlardan aylık prim ücreti talep edilmezken, gelir durumuna göre düşük veya yüksek miktarlarda prim ücreti belirlenmektedir. Sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için aylık olarak ödenmesi gereken prim miktarını takip etmek gerekmektedir. GSS primi ödenmediği zaman kişinin üzerine borç olarak yansıtılır. GSS borç sorgulaması yaparak üzerinizde bulunan borç durumunu takip edebilir ve ödeme yapabilirsiniz. GSS borç sorgulamasını sitemiz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

GSS’ ye Ait Borcum Var mı?

Genel sağlık Sigortası kapsamında tüm vatandaşlar sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için sigortalı duruma getirilmiştir. Sigortası olmayan ya da çalışmayan kişilerde aylık belirlenen prim miktarı üzerinden ödemesini gerçekleştirerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Gelir testi yaptırarak, aylık gelir ve giderleriniz dikkate alınarak ödemeniz gereken prim miktarı belirlenir. Aylık belirlenen bu miktarın ödemesini gerçekleştirerek sigortalı şekilde hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Ödenmeyen veya son ödeme tarihini kaçırdığınız miktar borç olarak adınıza yansıtılır. Sitemiz üzerinden istenen bilgileri yazarak borç durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Ayrıca sistem üzerinden prim ödemelerinizin son ödeme tarihlerini görebilir ve ödeme işlemlerinizi süreci takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Borç Sorgulama İçin Yapılacaklar

Genel Sağlık Sigortası kapsamında her vatandaşın sigortalı olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için aylık ödenmesi gereken prim ödemesi bulunur. Aylık prim ödemesi yapılmadığı veya geç kalındığında borç olarak adımıza işlenir. Aylık ödeme tarihlerini ve mevcut borç durumunu sitemiz üzerinden borç sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz. Sitemiz üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirirken istenen “Sorgu türü” bölümüne “Diğer Ödemeler” seçeneğini seçmemiz gerekmektedir. “Sorgu tipi” kısmına ise “GSS prim” seçeneğini seçerek sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu arama şekliyle üzerinizde mevcut olan borç durumunu görebilir ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca sistem üzerinden kolaylıkla aylık yapmanız gereken prim ödemelerinizin son ödeme tarihlerini görebilir ve takip işlemlerini yapabilirsiniz.

GSS Hakkında İtiraz Edebileceğiniz Konular

Genel Sağlık Sigortası kapsamında gerekli işlemlerin yapılmaması ve yapılacak işlemlerde gecikmelerin yaşanmasından kaynaklanan çeşitli borç sorunları ortaya çıkmaktadır. Ancak ortaya çıkan istenmeyen borçlara karşılık SSK’ya başvuru yaparak borçlarınızda gerekli düzenlemeler yaptırma şansınız bulunmaktadır. Örneğin; çalışmıyorsunuz ve aylık geliriniz asgari ücretin 3/1 oranından daha düşük olmasına karşın GSS prim borcu adınıza işleniyor. Sürekli artan borç miktarınıza gerekli itirazları yaparak kurtulabilirsiniz. Öncelikle gelir testi yaptırarak ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na işsizlik durumunuzu kanıtlayarak borç faizlerinizi sildirebilir ve borcunuzda azalma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu ve benzeri tüm durumlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak bilgi alabilir ve gereksiz borçlarınız konusunda düzenleme yaptırabilirsiniz.

 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI